Zpět na výpis článků

Bolest

Když naše tělo začne pociťovat bolest, může být někdy obtížné přesně rozlišit odkud pochází, obzvlášť jedná-li se o rozeznání bolesti kloubů od bolesti svalů.

Ve všech případech jsou ale bolesti nepříjemné a ve chvíli, kdy se dostaví, se jich potřebujeme co nejrychleji zbavit.

Bolest je pocit zprostředkovaný nervovým systémem a mozkem. Je spojena buď s akutním poškozením tkáně lidského těla nebo s chronickými potížemi. Dlouhotrvající bolest může způsobit vyčerpání a je nejčastějším důvodem, kvůli němuž vyhledáváme lékaře. Její intenzita se pohybuje od mírné až po nesnesitelnou. Bolest má pro lidské tělo varovnou funkci. Dává nám totiž signál, abychom postižené místo dále nenamáhali.

Bolesti kloubů

Klouby tvoří spojení mezi kostmi, podílí se na stabilitě těla a pomáhají nám v pohybu. Jakékoli poškození může výrazně narušit jejich fungování – tedy i hybnost celého aparátu a zároveň může způsobit nepříjemnou bolest.

Bolesti kloubů jsou často způsobeny:

Bolest svalů

Svaly tvoří polovinu hmotnosti lidského těla. S kostmi jsou spojeny šlachami a přímo se podílejí na naší hybnosti a stabilitě. Jejich poškození výrazně naruší pohyblivost i koordinaci našeho těla a zároveň je doprovázeno palčivou bolestí.

Bolest svalů je obvykle způsobena:

Jak rozlišit bolesti svalů od bolestí kloubů

I když projevy bolesti jsou u každého jedince zcela individuální, mívají některé společné rysy, podle nichž je možné rozeznat bolest kloubů od bolesti svalů. Pokud vás trápí křeče, bolest se dává na ústup při fyzické aktivitě a po pár dnech zcela zmizí, pak jde pravděpodobně o bolest svalů. Projevy typickými pro potíže s klouby jsou otoky v postižených oblastech, neustupující bolest a také mnohem delší doba nutná k regeneraci.

Jak ulevit od bolesti kloubů?

K úlevě od bolesti kloubů je vhodné na postižené místo aplikovat lokální krémy. Krém Veral snižuje bolest, pomáhá k odstranění otoků a navíc působí protizánětlivě. Mezi další léčebné prostředky patří střídání horkých a studených zábalů, aplikace bylinných olejů a návštěva bahenních či solných lázní. Často je také vhodné změnit jídelníček, konkrétně do něj zařadit zvýšený obsah omega-3 mastných kyselin nebo také snížit tělesnou hmotnost. V případě, že žádná z uvedených metod nezabírá, je nutné vyhledat lékaře.

Jak ulevit od bolesti svalů?

Prvotní úlevy od bolesti svalů lze dosáhnout jejich ochlazením. Později je vhodné provést masáž postižené oblasti a pokud sval není natržený, ale pouze namožený, hodí se jej protáhnout. Natržený sval by měl naopak zůstat po několik dní v klidovém režimu. K rychlejší regeneraci namožených svalů a k rychlejšímu zhojení svalů natržených pomáhá aplikace lokálních mastí a gelů, jako je například Veral, které navíc snižují bolest. Bolesti svalů jež jsou doprovázeny ztuhlostí šíje, nehybností některých částí těla, horečkou a zvracením je vhodné konzultovat s lékařem.

Jakou formu přípravku zvolit?