Zpět na výpis článků

Regenerace

Regenerace poraněných, natržených či natažených svalů nebo jejich připojovacích šlach může zabrat mnoho času. Navíc s sebou tyto problémy navenek nesou vyčerpávající bolest, otoky nebo modřiny a uvnitř pak více či méně rozsáhlá poškození tkání.

Čím rychleji dojde k jejich obnově, tím dříve ustoupí i nepříjemné průvodní jevy. Ať už k poškození svalstva došlo vlivem nadměrné fyzické zátěže, sportu nebo úrazu, aplikace vhodně zvolených přípravků dokáže proces regenerace výrazně urychlit a zároveň ulevit od bolestí.

Polovina hmotnosti lidského těla je tvořena váhou svalů. Většina těchto svalů je s kostmi spojena šlachami. Svaly, šlachy a kosti pak společně mají vliv na pohyb celého těla a zároveň i na jeho stabilitu. Dojde-li ke snížení funkce svalů, například následkem úrazu nebo přetížení, nastane omezení hybnosti, zhoršení koordinace a kvůli bolestem na sebe dlouho nenechá čekat ani únava a vyčerpání. Přímo je tak ohrožena kvalita běžného života, provádění obvyklých činností a s tím i nezávislost na cizí pomoci. Maximální urychlení hojení je tedy zcela klíčové.

Jak poznat deformaci svalů?

Poškození se může týkat jednak přímo svalových vláken, jež se mohou natržená nebo natažená, a také šlach, které mohou být postiženy stejnými potížemi. Tyto situace navíc zpravidla poškodí i malé krevní cévy a způsobí tak lokální krvácení, modřiny, otoky a samozřejmě i nepříjemnou bolest.

Příznaky svalové deformace:

Jak ovlivnit výsledek regenerace?

Výsledek regenerace, tedy to, jestli se tkáň zahojí pomocí jizvy nebo zda organismus dokáže poškozenou část nahradit tkání novou, je přímo ovlivněn několika faktory:

Infekce – v době obnovy namožených, natržených či pohmožděných svalů je vysloveně nežádoucí vystavit tělo riziku infekce. Bakteriální infekce může způsobit zpomalení hojení a zároveň vznik jizev a výrostků, kterých se často nelze zbavit. Naopak je v době hojení vhodné používat protizánětlivé přípravky a lokální masti, jako je gel Veral, který navíc uleví od bolestí.

Námaha – i nadměrná zátěž obvykle zpomaluje proces srůstání tkání, jejich regenerace a vrůstání nového vaziva. Postižené části těla je proto vhodné zatěžovat jen zlehka, případně jim po několik dní dopřát zcela klidový režim.

Rehabilitace – aby nedošlo k tvorbě tkáňových jizev, které nejsou tolik pružné jako původní tkáň a v jejich důsledku může dojít až ke kostnatění vazivové tkáně, je dobré začít včas s rehabilitací.

Jak regeneraci urychlit

Regenerace svalu je vysoce synchronizovaný proces zahrnující aktivaci různých buněčných a molekulárních podnětů. Některé faktory, jež s ní souvisí přímo ovlivnit sice nejde, patří mezi ně například přibývající věk nebo genetické dispozice. Je ale dobré vědět, že ať už dochází k bolestem svalů vlivem poranění, pohmoždění nebo například v důsledku revmatických onemocnění, existuje také několik možností, díky nimž lze proces obnovy v těle vysloveně nastartovat a tím i urychlit:

Jakou formu přípravku zvolit?