Zpět na výpis článků

Záněty

záněty

Záněty jsou procesy, při kterých nás bílé krvinky a imuno bílkoviny chrání před vniknutím cizích látek, jako jsou bakterie a viry.

Existují však také poruchy, při nichž imunitní systém těla vyvolává zánětlivou reakci navzdory tomu, že jej nenapadají žádné škodlivé cizí látky. Říká se jim autoimunitní onemocnění. Díky tomu, že tělo jimi postižené reaguje jako by bylo infikované, způsobují poškození vlastních tkání.

Existuje celá řada méně či více závažných nemocí, jež jsou spojeny se záněty v těle. V případě, že zánět postihne svaly, hovoříme o myosititdě nebo také zánětlivé myopatii. Jsou-li infekcí zasažené šlachy, jde o tendinitidu a pokud napadne klouby, jedná se o artritidu.

Záněty svalů

Myositida označuje všechny stavy způsobující zánět svalů. Mezi obvyklé příčiny zanícení svalu patří virová infekce, zranění, intenzivní námaha nebo užívání některých léků a také návykových látek s tím, že zánět se může objevit i několik let po jejich vysazení.

Charakteristickým příznakem zánětu svalu je jeho slabost, která se u horních končetin pozná například tak, že nám začnou padat věci. Dále pak svalový zánět provází zarudnutí, hrubá kůže a někdy také potíže s dýcháním a polykáním. Výjimkou nejsou ani příznaky typické pro chřipku, tedy rýma, kašel, zvýšená teplota, nevolnost a průjem. U některých lidí se zánětem se objevuje bolest postiženého svalu, u mnoha jedinců se však vůbec nedostaví.

Jak léčit záněty svalů?

Ve většině případů má infekční zánět svalů virový původ a po několika dnech až týdnech ustoupí sám. Pro urychlení jeho léčby je vhodné aplikovat protizánětlivé masti, jako je gel Veral, který ulevuje od mnoha nepříjemných průvodních jevů.

Jestliže ale symptomy zánětu svalů neustupují nebo se dokonce stav vašich svalů horší, je pravděpodobné, že infekce má bakteriální původ a v takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

V případě, že za zánětem stojí medikamentózní léčba, je nutné ji vysadit a situaci konzultovat s lékařem.

Zánět šlach

Tendinitida je zánět nebo podráždění šlach. Zpravidla se objevuje v důsledku dlouhodobého namáhání určitého svalu a s ním i šlach, jež jej upínají ke kosti. Typicky to bývá v důsledku sportovních aktivit, ale také manuálních činností, jako je například zahradničení, malování nebo uklízení.

K rozvoji zánětu šlach přispívá nevhodné držení těla, oslabené svalstvo a celkově špatná kondice. Ačkoli se tendinitida může objevit v jakémkoli věku, nejčastěji postihuje jedince po čtyřicítce a obvyklými místy jejího výskytu jsou kořen palce a Achillova šlacha.

Hlavním symptomem provázejícím zánět šlach je bolest, jež může být náhlá a ochromující, ale také může přicházet pomalu a postupně zesilovat.

Jak léčit zánět šlach?

Základem úspěšné léčby je klid a okamžité ukončení činnosti, která zánět způsobila. Zpočátku je vhodné bolestivé místo chladit a ihned začít s aplikací protizánětlivého gelu Veral, který navíc spolehlivě zmírňuje bolest. Hodí se také užívat volně prodejné protizánětlivé léky.

Jestliže během jednoho týdne nedojde ke zlepšení vašeho zdravotního stavu, vyhledejte lékaře. Možná bude nutné nasadit pokročilejší léčbu.

Artritida neboli zánět kloubů

Ačkoli některé druhy artritidy, jako například ta nejběžnější – osteoartritida, se zánětlivými procesy v těle spojené nejsou, tyto ano:

Infekční artritidy jsou obvykle způsobeny různými druhy virů a bakterií, jako je třeba streptokok, borrelia, pseudomonáda či zlatý stafylokok. Vyskytují se také v souvislosti s tuberkulózou nebo fibromyalgií. Infekce se do kloubů může dostat krví při zánětu probíhajícím kdekoli jinde v těle, introgenně – například při chirurgickém zákroku nebo exogenně, což se stává zejména při úrazech.

Mezi typické příznaky zánětu kloubů patří otoky, bolest, vyčerpání, ztuhlost a postupující ztráta hybnosti s tím, že se často objevuje pouze jeden z těchto symptomů. Vedle toho se může zánět kloubů projevovat podobně jako chřipka. Tedy zvýšenou teplotou, zimnicí, únavou, bolestmi hlavy, ztrátou chuti k jídlu a ztuhlostí svalů.

Jak léčit zánět kloubů?

Vzhledem k tomu, že zánětlivá onemocnění v kloubech mohou vzniknout z celé řady příčin, existuje také nespočet možností, jak je léčit. S ohledem na to, že se však může jednat o velmi závažná postižení, je nutné, aby diagnózu a nastavení léčebného procesu stanovil lékař. Na zmírnění nepříjemných průvodních jevů se hodí používat lokální masti, jako je léčivý gel Veral, které tiší bolest a zmírňují otok.

Jakou formu přípravku zvolit?